DOMOWA MAJÓWKA – NAJCIEKAWSZE ZABAWY

30.04.2020

Pomysły na majówkę z dzieckiem w domu. Musisz je poznać!

#1 Baza – najlepsze miejsce na świecie

Pierwszą opcją jest oczywiście „robienie bałaganu”, a konkretnie budowanie bazyna środku pokoju.Przyda się wszystko! Zarówno koce, poduszki, jak i krzesła oraz meble. Najlepiejzbudować miejsce dla każdego członka rodziny, aby wspólnie spędzić czas w bazie!Zaczynamy od budowy miękkiej podłogi – tu przyda się dywan i koce.
Na to rzucamy jak największą ilość poduszek i miękkie siedziska, jeżeli takie mamy.
Co dalej?Przyda się na pewno dużo prześcieradeł i jakieś podpory na nie. Ustawiamykrzesła i wykorzystujemy pobliskie meble, aby zbudować dach i ściany. Możnarównież na sznurkach i agrafkach podwiesić nasz baldachim z tkanin. Warto zrobić miły klimat i w środku umieścić ulubione pluszaki. Gdy już zbudujemy bazę, to możemy w niej:

 • grać w gry planszowe,
 • robić przewrotki,
 • czytać wspólnie ciekawe książki na głos,
 • bawić się w kalambury,
 • po prostu przytulać się i rozmawiać o planach, które można zrealizować w przyszłości.

#2 The voice of the family

Druga nasza propozycja to wspólne śpiewanie! Karaoke to idealna rozrywka dla rodzin z dziećmi. Rozwijamy w dziecku pasję do muzyki i podbudowujemy jego pewność siebie. Sami też możemy wyjść ze swojej poważniej skorupy i wrócić do ulubionych piosenek z czasów młodości.
Dobrze wiemy, że będąc rodzicem mamy w pamięci masę piosenek z bajek, które oglądamy wspólnie z dziećmi. Wspólne śpiewanie to dopiero wspaniała rozrywa! Nie potrzebujemy specjalnych programów do karaoke, wystarczy przecież Internet, gdzie znajdziecie ogromną ilość filmików z linią melodyczną i słowami.
Najlepsze, że możemy w trakcie tej zabawy trochę ją urozmaicić! Spróbujmy się przebrać w ulubione postacie z bajek. Wystarczą jakieś małe symbole, które dobrze kojarzymy z ulubionymi bohaterami, np. pelerynka z prześcieradła, korona z foli spożywczej i już mamy gotową Elsę i wspólnie śpiewamy „Mam tę moc!”.Do stworzenia mikrofonu możecie użyć szczoteczki do zębów, butelki wody, rolki po ręcznikach papierowych. I gotowe!
Zaczynamy konkurs na piosenkę z najlepszym układem tanecznym. 

#3 Zajęcie na cały dzień z wspaniałym finałem

Ostatnią naszą propozycją będzie coś nietypowego. Z przedmiotów dostępnych wdomu spróbujmy zbudować jak najdłuższą maszynę Goldberga!O tak, to może być niesamowita przygoda i zajęcie na cały dzień!Możemy użyć:

 • książek,
 • garnków,
 • pudełek,
 • zabawek,
 • butelek,
 • sznurków,
 • patyków,
 • kulek,
 • klocków,
 • kubków…

Możliwości są nieograniczone, a liczba mechanizmów, które możecie zbudować jest nieskończona! Korzystajcie z wyobraźni, testujcie serię układów i pamiętajcie o zasadzie domina. Najważniejsze to stworzyć kilka mechanizmów, które będziemy pojedynczo sprawdzać, na każdym etapie pracy. Polecamy sprawdzać,co i jak się odgina, co się stanie, gdy uderzymy jednym przedmiotem w drugi,gdzie poleci nasza kulka, jeżeli puścimy ją z wysokości metra.Ta zabawa wymaga wiele główkowania i szukania nowych rozwiązań. Lecz satysfakcja, gdy wszystko zadziała, jest niesamowita! Najważniejszy punkt to oczywiście nagranie całego mechanizmu!Niech każdy ustawi się w innym miejscu. Dzięki temu z kilku perspektyw uwiecznicie efekt domina. Gwarantujemy, że wszyscy, którym się pochwalicie, będą pod wrażeniem! Aby zaprezentować dziecku wstępne założenie zabawy możecie użyć domina lub książek (dzięki temu przejrzycie swoją biblioteczkę!). Taka zabawa wyjaśnia dziecku podstawowe zasady fizyki i pozwala na bardzo kreatywne myślenie. Czas na wspólne główkowanie!

Wspólnie znaczy wartościowo

Nie warto tracić czasu na leniwe oglądanie telewizora czy przeglądanie mediów społecznościowych! Rodzinny czas to najcenniejsze co mamy, a tak rzadko go doceniamy! Nie zmarnujmy tych wspólnych chwil, których mamy tak niewiele! Budujmy wspomnienia!

Jeżeli wy macie jakieś ciekawe pomysły na domową majówkę to śmiało pochwalcie się nimi pisząc do nas na dzieci@cudotwornia.com 🙂

Martyna

Czytaj Więcej