GDZIE ZORGANIZOWAĆ URODZINY DZIECKA?

21.01.2016

Gdzie zorganizować urodziny dziecka?

To pytanie pojawia się w głowach wielu rodziców. Świętowanie urodzin najmłodszych członków rodziny jest zawsze ogromnym przeżyciem. Jednocześnie stanowi duże wyzwanie organizacyjne! Chodzi wszak o to, by nasi milusińscy byli zachwyceni 🙂 . Wiele osób pamięta, że jeszcze jakiś czas temu jednym z najmodniejszych pomysłów, w tej dziedzinie było zorganizowanie urodzin w restauracjach McDonald’s lub KFC. To co jednak było na topie dużo ponad dekadę temu, teraz już niestety (lub na szczęście) odeszło do lamusa. Obecnie przeżywamy prawdziwy boom różnego rodzaju przybytków oferujących szereg dziecięcych imprez, od bawialni, sal zabaw i wesołych kącików po animacje dla dzieci rezerwowane na godziny. Przyjęcia odbywają się zarówno z okazji urodzin, jak i różnych innych imprez okolicznościowych. Najczęściej organizowane są zabawy tematyczne, np. Halloween, impreza sylwestrowa czy karnawałowa. Największym zainteresowaniem cieszą się imprezy urodzinowe dla maluchów. Ich przygotowywanie pochłania jednocześnie najwięcej czasu i wymaga nadzwyczajnej kreatywności. Coraz częściej jednak rodzice, zamiast zdecydować się na przyjęcie na sali czy w bawialni, poszukują czegoś innego, nietuzinkowego. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Kadra bawialni może być bardzo kreatywna, jednak ma do dyspozycji określoną przestrzeń i ograniczone możliwości jej adaptacji. To sprawia, że nawet różne tematycznie urodziny bywają bardzo podobne. Wyjściem z tej sytuacji jest np. skorzystanie z usług jakiejś innej firmy. Gorzej jednak, jeśli nasze dziecko było już i tu zaproszone na urodziny swojego kolegi lub koleżanki. Pojawia się zatem pierwszy dylemat, przed jakim stajemy: miejsce. Jak nie w bawialni, to gdzie? Do dyspozycji mamy jeszcze swój dom/mieszkanie, ewentualnie ogród. Inna opcja to organizacja przyjęcia w jakimś konkretnym miejscu (np. nad jeziorem, w pobliskim parku, lesie itp.), które zostanie zaadaptowane specjalnie na urodziny naszego malucha. Co zatem wybrać? Niestety nie ma tu jedynej właściwej odpowiedzi. Postaraliśmy się wobec tego podsumować dla Was plusy i minusy różnych opcji.

Bawialnia

Plusy:

 • Profesjonalna obsługa.
 • Możliwość wyboru wśród kilku lokalizacji w mieście.
 • Duża ilość gadżetów i przebrań.

Minusy:

 • Powtarzalność urodzin (niekoniecznie swojego dziecka) w tej samej lokalizacji.
 • Ograniczone możliwości zabaw i repertuar.
 • Brak indywidualizacji urodzin i dostosowania fabuły/przyjęcia do potrzeb i zainteresowań naszego malucha (posługiwanie się pewnym schematem, który zostanie dla nas dostosowany).
 • Koszty – nie tylko wynajęcia bawialni, ale również cateringu dla dzieci.
 • Często konieczność rezerwacji sali z dużym wyprzedzeniem.

Domowe urodziny

Plusy:

 • Oszczędność – nie płacimy za wynajem miejsca.
 • Oszczędność – zamiast cateringu, możemy sami coś przygotować.
 • Wszystko na miejscu – nie musimy dojeżdżać, przewozić dzieci, prezentów.

Minusy:

 • Czas – musimy wszystko sami przygotować, zorganizować, a potem…. posprzątać.
 • Dziecko może poczuć się mniej uhonorowane, jeżeli jego rówieśnicy mieli urodziny na salach lub na zamówienie.
 • Wydatki – czasem tylko pozornie udaje nam się zaoszczędzić na zrezygnowaniu ze zlecenia firmie lub bawialni organizacji urodzin, ponieważ ostatecznie koszt prezentu, wystroju wnętrza, różnego rodzaju smakołyków, tortu i słodkości, może w rezultacie okazać się niewiele mniejszy lub porównywalny z sumą, jaką wydalibyśmy na przyjęcie na zamówienie.
 • Zaproszenia dla dzieci, aranżacja pomieszczenia, przygotowanie posiłków, kupno prezentów – zapewnienie wszystkiego spoczywa na nas.
 • Dbałość o bezpieczeństwo – konieczność zadbania o bezpieczeństwo nie tylko swojego malucha, ale także pozostałych zaproszonych gości. Tymczasem zarówno w bawialni, jak i podczas urodzin zorganizowanych na zamówienie, kilkuosobowy zespół opiekunów, sprawuje pieczę nad naszymi pociechami, podczas gdy rodzice i bliscy mogą odpoczywać, obserwując jedynie uśmiech na twarzach swoich pociech.

Urodziny organizowane na zamówienie


Plusy:

 • Oryginalność i dostosowanie przyjęcia do upodobań Państwa dziecka. Urodziny realizowane na zamówienie, są zawsze organizowane w taki sposób, by spełnić nawet najbardziej nierealne marzenia i wysokie wymagania jubilata.
 • Możliwość zaaranżowania dodatkowych atrakcji, wynikających z organizacji urodzin np. w plenerze.
 • Możliwość racjonalizacji wydatków – część zadań zrealizuje za nas firma, część możemy wziąć na siebie.
 • Nad bezpieczeństwem grupy najmłodszych czuwają opiekunowie przyjęcia – animatorzy.
 • Firmy dysponują różnego rodzaju sprzętem, który jest raczej trudno dostępny w przypadku organizacji imprez na własną rękę. Jest to np. profesjonalny sprzęt nagłaśniający, ciekawe i nietypowe stroje i kostiumy, trampolina, oryginalne atrakcje oraz – ze względu na współpracę z innymi firmami – możliwość wykorzystania różnych kontaktów, np. stadnin jazdy konnej, pływalni, ścianek wspinaczkowych (wszystko oczywiście dostosowane dla najmłodszych).
 • Czas trwania zabaw dostosowany do naszych oczekiwań – może być to cały dzień animacji, jak również np. 3 godziny.

Minusy:

 • Jeśli miejsce jest nieznane – konieczność dokładnego opisania miejsca rodzicom pozostałych dzieci.
 • Konieczność zapewnienia dzieciom transportu.
 • Ryzyko związane ze złą pogodą – jeśli decydujemy się na urodziny w plenerze.
 • Konieczność zaufania firmie – ten typ urodzin jest jeszcze mało popularny – w związku z czym nie wykształcił się jeszcze system rekomendacji wśród rodziców (taki jak np.: w przypadku bawialni).

Oczywiście powyższe zestawienie jest pewnego rodzaju uproszczeniem. Możemy również zamówić firmę, która zorganizuje nam urodziny w domu lub na działce. Także bawialnie coraz częściej świadczą takie usługi. Urodziny dzieci odbywają się również czasami w kinie, na ściance wspinaczkowej i innych oryginalnych miejscach. W naszym zestawieniu staraliśmy się jednak skupić na trzech najpopularniejszych opcjach wybieranych przez rodziców.

W podsumowaniu moglibyśmy napisać, że najlepsza jest trzecia opcja – urodziny na zamówienie (bo sami ją oferujemy :)). Ale byłoby to niezgodne z prawdą. Każdy bowiem ma inne oczekiwania, inne możliwości (lokalowe, finansowe). I przede wszystkim dzieci, które mają różne potrzeby. Podczas organizacji urodzin, czy jakichkolwiek innych imprez okolicznościowych, najważniejsze dla naszych pociech jest to, by to właśnie oni byli zadowoleni i mieli poczucie, że są wyjątkowi :).

Czytaj Więcej