JAK OBECNOŚĆ ZWIERZĄT WPŁYWA NA ROZWÓJ DZIECKA?

27.05.2020

Dziecko i zwierze pod jednym dachem?

Doskonale wiemy, że większość dzieci od najmłodszych lat marzy o posiadaniu zwierzaka. To marzenie, które wielokrotnie przez bardzo długi czas jest odsuwane na drugi tor i nieosiągalne do spełnienia.  Największą barierą jesteśmy my, dorośli, którzy boimy się dodatkowego obowiązku.

Jednak często zapominamy, że zwierzę w domu to całe mnóstwo pozytywów, które niesie za sobą posiadanie zwierząt domowych. Działa to troszeczkę jak wymiana barterowa – my dajemy zwierzątku kochający dom, a on w zamian cały worek korzyści, mających pozytywny wpływ na wszystkich domowników, a w szczególności tych najmłodszych. Wpływ zwierząt na rozwój dziecka jest wszechstronny i nieoceniony, a ich rola w jego życiu jest dostrzegana na każdym kroku.

Naturalny rozwój

Wpływ zwierząt na rozwój każdego człowieka powinien wydawać się sprawą oczywistą.

Dzieci, które mają przyjemność mieć kontakt ze zwierzętami od najmłodszych lat, rozwijają się o wiele szybciej. Ma to wpływ na ich naukę chodzenia, mowy, umiejętności poznawczych, ciekawość oraz na rozwój strefy emocjonalnej i poznawczej.

Dzieci, które dorastają w towarzystwie domowych pupili, wiedzą już jak obchodzić się ze zwierzętami.  Dowiadują się jak się z nimi bawić, nie boją się ich i znają ich reakcję, dzięki czemu wiedzą jak nie zrobić im krzywdy, a zyskać sympatie.

Dzięki Instytutowi Badań Zachowań, który przeprowadził badania na temat relacji między dziećmi a zwierzętami, wiemy, że sama obecność zwierząt wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i emocjonalny dzieci. Wśród dzieci posiadających w domu zwierzęta zmniejsza się ilość zachowań agresywnych wśród rówieśników i lepiej rozwija się empatia. Dzieci nabierają również większej pewności siebie i są mniej uzależnione od opinii innych. Zaskakujące, prawda?

Wyrażanie emocji

W połowie lat 60. Boris Levinson – amerykański psychiatra,  przeprowadził badania, z których wynikło, że opiekowanie się zwierzęciem w okresie dzieciństwa może wyrobić większą wrażliwość na uczucia i postawy innych ludzi, nauczyć tolerancji, odpowiedzialności, samoakceptacji i panowania nad sobą.

Cała magia zamknięta jest w magii relacji między dzieckiem a zwierzęciem, którą dzieci doświadczają od najmłodszych lat.  Kontakt ze zwierzętami ułatwia dziecku szczere wyrażanie emocji i uczuć, również w sposób spontanicznych. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

  • empatia, dzięki której dzieci wiedzą, że druga istota również czuje – cieszy się, smuci, tęskni, cierpi i przede wszystkim – nie jest zabawką i nie wolno jej krzywdzić;
  • troska i odpowiedzialność, czyli martwienie się o stan drugiej osoby lub zwierzęcia oraz systematyczne dbanie o jego potrzeby;
  • miłość i przyjaźń, czyli uczucia, które pozwalają dziecku na budowanie trwałych relacji;
  • smutek, który związany z chorobą lub śmiercią zwierzęcia powoduje, że dziecko uczy się pokory i godzenia ze stratą, wobec pojawiających się życiowych trudności.

Przydatne przeciwciała

Pomimo powszechnych opinii, badania wykazują, że psy i koty nie wywołują u dzieci alergii. Wręcz przeciwnie! Dzięki Instytutowi Bassett Medical Center z Nowego Jorku, wiemy, że dzieci wychowujące się w domu, w którym mieszkają zwierzęta, mają lepszą odporność, wykazują mniejszą skłonność do alergii, astmy, otyłości i innych chorób.

Najprawdopodobniej za ten stan odpowiada obcowanie z alergenami, dzięki czemu są wytwarzane naturalne przeciwciała.

Co więcej, posiadanie psa to doskonały pretekst do regularnych spacerów i zabawy z nim na świeżym powietrzu.

Obecność zwierząt obniża także poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a podnosi poziom oksytocyny, popularnie zwanej hormonem miłości i szczęścia.

Na zakończenie

Okazuje się, że posiadanie zwierząt w domu ma o wiele więcej zalet niż wad. W końcu – czymże jest obowiązek, w obliczu bezwarunkowej miłości?

Ważne, by przy wyborze odpowiedniego zwierzaka domowego zwrócić uwagę na jego charakter i osobowość oraz dopasowanie jej do dziecka lub całej rodziny. Jeżeli lubimy spędzać czas aktywnie, a naszego dziecka „wszędzie jest pełno”, lepiej zdecydować się na psa, który rzeczywiście lubi się biegać i  bawić. Nasz styl życia jest bardziej spokojny i statycznych? Zdecydujmy się na takiego, którego główną potrzebą jest głaskanie i pieszczoty. W przeciwnym razie cudowność zwierzątka może się okazać nie taka, jaką sobie wymarzyliśmy, a równocześnie z naszej strony mogą nie zostać spełnione jego oczekiwania. Kontakt ze zwierzętami w domu, niezależnie od wieku dziecka, umożliwia mu szybszy rozwój emocjonalny, społeczny i ruchowy. Dzięki domowym pupilom dzieci mniej chorują,są szczęśliwsze i łatwiej wyrażają dobre emocje. A zwierzęta? One dają i kochają, nie oceniając i nie oczekując niczego w zamian.

Jak to powiedział Bob Barker: Ktoś, kto nigdy nie miał psa, przeoczył cudowną część życia.

Zajrzyj na nasz fp na Facebooku: Cudotwórnia Kids i dowiedz się co u nas słychać 🙂

Monika 😉

Czytaj Więcej