JAK SPĘDZIĆ Z DZIECKIEM UDANY DZIEŃ W DOMU?

13.03.2020

7 sposobów na udany dzień w domu

Za oknem ściana deszczu? A może jest jakiś inny powód, przez który nie możecie wyjść z domu? Różne sytuacje się zdarzają, ale nie ma co się łamać – po prostu trzeba działać.

Głowa do góry! Wiadomo, nic nie zastąpi aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, z którego poznacie przykładowe sposoby, na to, jak walczyć z nudą w trakcie pobytu w domu oraz jak wykorzystać ten czas efektywnie.

Gotowi? Zapraszamy do lektury!

#1. Zabawa w coś lub w kogoś

To najprostszy sposób na spędzenie wspólnego czasu z dzieckiem. Zatem… siądźcie i zastanówcie się, kim chcielibyście się stać albo jaka jest Wasza ulubiona bajka, film, postać czy zawód.
Macie? To świetnie! Teraz przygotujcie się do zabawy według naszego przepisu:

  • Znajdźcie w Waszych szafach ubrania, które pomogą Wam się wcielić w wybranych bohaterów.
  • Stwórzcie rekwizyty do zabawy z rzeczy, które macie pod ręką albo zróbcie je sami z dostępnych materiałów.
  • Zamieńcie swój dom w pole zabawy. Zbudujcie poduszkowo-kocykową bazę, która może być zamkiem księżniczki, remizą strażacką albo indiańskim tipi!

Wszystko gotowe? To do dzieła! Nie ograniczajcie swojej fantazji! Razem możecie być, kim tylko chcecie! Pamiętajcie, że zabawa zaczyna się już w momencie wymyślania. Możecie urozmaicić ją rysowaniem lub lepieniem z plasteliny swoich bohaterów.
Nie zapomnijcie upamiętnić swoich „wcieleń” rozmaitymi zdjęciami!

#2. Majsterkowanie i rękodzieło

Nic tak nie cieszy, jak rękodzieło czy zespołowe majsterkowanie! Czyż własnoręcznie wykonany indiański pióropusz nie jest najpiękniejszym na świecie?

Jak to powiedział Rocky z Psiego Patrolu – nie wyrzucaj, wykorzystaj! Sprawdźcie, jakie ciekawe materiały kryją Wasze szafy! Nie ma niepotrzebnych materiałów, wszystko może się przydać. Nawet rolki po papierze toaletowym mogą okazać się przydatne np. jako lunety albo papierowe zwierzątka.

Majsterkowanie i rękodzieło mogą być częścią Waszej zabawy w coś lub w kogoś. Dzięki nim możecie stworzyć unikatowe rekwizyty i scenografie, takie jak własna czarodziejska różdżka, odznaka szeryfa czy królewska korona.

#3. Wspólne gotowanie

To efektywne zajęcie, które łączy przyjemne z pożytecznym! Razem przygotujcie deser lub kolację. Dzięki temu TY masz niesamowitego pomocnika, Twoja pociecha stawia pierwsze kulinarne kroki, a WY możecie się cieszyć wspólnie spędzonym dniem w domu.

W trakcie gotowania użyjcie jak największej ilości wyobraźni. Cudotwórnia Kids poleca przede wszystkim kanapki w rozmaitych kształtach – króliczków, kwiatków i serduszek, które zachęcą wszystkich do jedzenia!

#4. Książkowa kraina

Nie od dziś wiadomo, że najlepszy sposobem na rozwijanie wyobraźni jest czytanie książek. W te dni, które musicie spędzić w domu, zachęcamy do wspólnego czytania. Niech każdy z Was wybierze sobie książkę, z którą chciałby spędzić dzień. Wybrane? Usiądźcie więc wygodnie, najlepiej w jednym pomieszczeniu, i w ciszy zanurzcie się w swoich lekturach.
Twoje pociecha nie potrafi jeszcze sama czytać? Żaden problem! Wybraną książkę przeczytajcie na głos, koniecznie ten głos zmieniając.

O nie! Przerwaliście czytanie, a książka jeszcze niedokończona? Zatem czym prędzej stwórzcie piękną zakładkę, która wskaże wam miejsce, od którego zaczniecie następny razem. Użyjcie do tej kolorowego papieru, nożyczek, kredek, wstążki… i wszystkiego pięknego, co znajdziecie w domu!
Uwaga! Ten sposób sprawdza się na udany dzień, tylko wtedy, gdy czytacie RAZEM. Ilość czytanych książek jest nieważna. Najważniejszy jest wzajemnie spędzony na tym czas!

#5. Domowa siłownia

I raz, i dwa… aż energia rozpiera, prawda? Domowa siłownia to to, czego potrzebujecie, by wasz dzień stał się lepszy! Jak to zrobić? Otóż, załóżcie sportowe stroje. Obowiązkowo. Przygotujcie się do tego tak, jakby to było największe sportowe wydarzenie w waszym życiu. Następnie przygotujcie plan treningowy. Brzuszki, przysiady, a może pajacyki? Nie zapomnijcie o odpowiedniej rozgrzewce i rozciąganiu!

Możecie również skorzystać z porad ekspertów i ćwiczyć wspólnie z Fitty Kid Polska, którzy na swoim kanale na Youtube przygotowali specjalne treningi dla dzieci i rodziców.

Pamiętajcie, aby nie narażać się na wysiłek ponad Wasze możliwości, ponieważ może to spowodować ryzyko kontuzji! Aktywny i odpowiedzialny trening pomoże wam poprawić swoje samopoczucie oraz dać ujście niespożytkowanej energii.

#6. Kino bambino

To z pewnością lepsza alternatywa niż samo wyjście do kina, jednak wymagająca przygotowań.

Wspólnie wybierzcie film lub bajkę, którą chcecie obejrzeć. Macie jakąś ulubioną? Nie ma problemu, możecie ją obejrzeć po raz jedenasty! A może skusicie się na coś zupełnie nowego? Serwisy filmowe typu Netflix oferują wiele możliwości. Odpowiedni wybór to właściwa motywacja do dalszych przygotowań.
Przygotujcie miejsce do oglądania. Koniecznie tak, aby było, jak najwygodniej! Miliony poduszek, kocyki i pluszowi przyjaciele w nieograniczonej ilości to rzeczy niezbędne do przygotowania najlepszego kina bambino.
Zadbajcie o odpowiednie przekąski i napoje, które są smaczne, zdrowe i przez was uwielbiane. Pamiętajcie o odpowiedniej ilości, tak, aby niczego Wam nie zabrakło ani nic nie przeszkodziło w oglądaniu. A, i jeszcze jedno! Oczywiście przygotujcie je razem.
Ubierzcie odpowiednie stroje. To Wy decydujecie, czy będzie to kino piżamowe, dresowe czy odbywające się w kosmicznych kombinezonach. Grunt, żeby Wam było komfortowo, a strój nie zakłócił radości z oglądania.

Jeżeli przebrnęliście przez pracowitą część przygotowań, to usiądźcie wygodnie, kliknijcie „play” i rozkoszujcie się własnym seansem!

#7. Gry planszowe

To pomysł, który można wykorzystać w każdym gronie, w każdym czasie i w (prawie) każdym miejscu. Gry planszowe są rozmaite i nie wymagają większego przygotowania. Mają różne fabuły, zasady i możliwości, ale co najważniejsze – sporo z nich nie ma ograniczeń wiekowych! Gry planszowe rozwijają umiejętność logicznego myślenia, uczą zasad fair play i współzawodnictwa. Grajcie w nie do woli, kiedy tylko nadarzy się okazja!

Nie macie w domu żadnej gry planszowej albo wszystkie już wam się znudziły? Żaden problem! Stwórzcie własną grę planszową. Przygotujcie plansze, zróbcie pionki, ustalcie zasady i… po prostu grajcie!

Na zakończenie

Powyższe sposoby to jedne z wielu, które możecie wykorzystać w trakcie dnia w domu i nie tylko! Każdy z nich świetnie się sprawdzi, zarówno dla jednego dziecka, jak i całej grupy. Jedno jest pewne – radości będzie wieeeele!

Macie własne sprawdzone sposoby na domowe spędzanie czasu? Podzielcie się nimi z nami na: dzieci@cudotwornia.com. Czekamy na wasze inspiracje :).

Monika

Czytaj Więcej