WIELKANOCNE TRIKI NA ŚWIETNĄ ZABAWĘ

10.04.2020

Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej to najważniejsze święto religijne w roku. Jednak niezależnie od tego, czy jesteś osobą wierzącą, czy nie – warto je obchodzić i pielęgnować tradycje, które są z nim związane. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Wielkanoc to również znak odrodzenia, który wraz z początkiem wiosny zwiastuje, że wszystko budzi się do życia. Dlatego te święta poza refleksjami, niosą wielką dawkę optymizmu!

Wielkanoc, tak samo, jak okres Bożego Narodzenia, może być dla dzieci ogromnym przeżyciem i przede wszystkim świetną zabawą. Jednak żeby się tak stało, trzeba stworzyć odpowiedni klimat, atmosferę i zadbać o rodzinną rozrywkę i wspólnie spędzone chwile w tym szczególnym czasie.

Doskonale wiemy, że Święta Wielkanocne w tym roku zostały troszkę zdezorganizowane przez pandemię COVID-19 na świecie. W związku z tym w tym roku upłyną pod hasłem #zostańwdomu i pewnie w mniejszym gronie niż zazwyczaj. Jednak nie ma co się łamać! Ta sytuacja nie przekreśla ich całkowicie, a tylko zachęca do użycia kreatywności. Z tej okazji mamy dla Was pomysły na wielkanocne zabawy, inspiracje dla małych i dużych, jak spędzić ten czas w gronie domowników.

#1 Wielkanocne kalambury

Wielkanoc to przede wszystkim symbole, które wszyscy doskonale znamy. Jajko to symbol życia, a zajączek jest symbolem odradzającej się przyrody. Wyciągnijcie kartki papieru, mazaki i niech każdy z Was zastanowi się nad kilkoma symbolami Świąt Wielkanocnych. Następnie rysujcie je po kolei i odgadujcie to, co narysowaliście nawzajem i co symbolizują Wasze rysunki.

#2 Wydmuszki

Jedni malują jajka, inni wydmuszki. Tym razem spróbujcie przygotować te drugie. Stwórzcie kilka wydmuszek i wspólnie sprawdźcie jakie są lekkie. Oznaczcie start i metę, a następnie urządźcie wyścigi. Spróbujcie „przedmuchać” swoje wydmuszki z punktu A do punktu B. Pamiętajcie, nie wolno używać do tego rąk ?.

Drugą zabawą jest utrzymanie wydmuszek na stole. Spróbujcie je przetoczyć na drugi brzeg stołu, w taki sam sposób jak w pierwszym przypadku. Jednak teraz macie utrudnienie – wydmuszka nie może spaść na ziemię.

#3 Bitwa jajek

Inne nazwy tej zabawy to waletka lub wybitka. Zabawa polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami. Wygrywa to jajko, którego skorupka ucierpi najmniej.

#4 Jajeczne bule

W tej zabawie nasze jajka stają się kulami do gry w bule. Oczywiście zasady gry modyfikujemy. Zabawa polega na potoczeniu lub poturlaniu po podłodze jajka. Wygrywa ta osoba, której jajko doturla się najdalej. Jajka mogą być ugotowane, ale również ze styropianu lub z czekolady, a dla całkowitego utrudnienia możemy wykorzystać wydmuszki po jajkach.

Odległość od startu do swojego jajka, dzieci mogą odliczać tip-topami, tym samym ćwicząc liczenie i mierzenie.

Alternatywą tej zabawy jest turlanie jajek do koła, w którym znajdują się słodkie podarunki. Każda osoba toczy swoje jajko tak, żeby trafiło do koła. W nagrodę może zabrać ten łakoć, obok którego zatrzyma się jajko.

#5 Przenoszenie jajek

To zabawa, która podobnie jak w przypadku dmuchanych wydmuszek, polega na przeniesieniu ugotowanego jajka z jednego miejsca do drugiego, lecz z użyciem łyżeczek. Punkty może dzielić ułożony wcześniej tor przeszkód. To świetny sposób na zdrową rywalizację między domownikami. Zabawa może się odbyć „na czas” lub w formie wyścigu.

#6 Wielkanocny tor przeszkód

Możecie go ułożyć w domu z dostępnych materiałów – poduszek, koców lub krzeseł. W trakcie jego pokonywania wcielcie się w wielkanocne symbole – baranki lub zajączki. Gdy będziecie pokonywać tor przeszkód w roli baranka – poruszajcie się na czworaka, wydając przy tym dźwięki odzwierciedlające zwierzątko. W przypadku zajączka – kicajcie, zamiast biegać. Konkurencję wygrywa ta osoba, której uda się pokonać trasę w jak najkrótszym czasie.

#7 Poszukiwanie jajek

To zabawa popularna we Francji, Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce ta tradycja dopiero się rozwija, ale coraz częściej możemy ją zauważyć. Poszukiwanie jajek, znane jako egg hunting, to zabawa polegająca na odnalezieniu jak największej ilości jajek ukrytych w domu.

Zgodnie z dewizą – najpierw dorośli chowają, potem dzieci szukają.

Zabawę można urozmaicić poprzez przygotowanie dzieciom podpowiedzi dotyczących umiejscowienia jajek np. w miejscu, gdzie leży Twoja ulubiona zabawka.

W przypadku większej ilości szukających, wygrywa ten, który uzbiera najwięcej jajek.

PS Zagrajcie raz, a gwarantujemy, że będziecie grali co roku!

Na zakończenie

Wiadomo, zabaw wielkanocnych jest o wiele więcej, a jedynym ograniczeniem w ich wymyślaniu jest Wasza wyobraźnia. Jeśli wolicie kilka spokojniejszych propozycji, to zapraszamy Was tu.

Jak wspominaliśmy, zabawy, które opisaliśmy, są przeznaczone dla całych rodzin. Pozwolą Wam aktywnie spędzić świąteczny czas w najbliższym gronie i doskonale się przy tym bawić.

Tego przede wszystkim życzymy Wam na zbliżające się Święta Wielkanocne, a także spokoju ducha, pozytywnych myśli i odpoczynku!

Bądźcie zdrowi! 🙂
Monika i Zespół CudoKids

Czytaj Więcej