DZIECI I ZWIERZĘTA – DLACZEGO WARTO?

27.05.2020

JAK OBECNOŚĆ ZWIERZĄT WPŁYWA NA ROZWÓJ DZIECKA?

Dzieci i zwierzęta to niezwykłe zestawienie, które może przynieść nam wiele korzyści. Nie tylko zyskujemy kolejnego członka rodziny, ale również możemy podarować naszemu dziecku szansę na nawiązanie bliskiej relacji z futrzanym przyjacielem.

W naszej załodze mamy szczęśliwych posiadaczy kotów, psów i królików, którzy na własnym przykładzie śmiało mogą powiedzieć, że każde z tych zwierzątek ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci.

Dzieci i zwierzęta pod jednym dachem?

Doskonale wiemy, że większość dzieci od najmłodszych lat marzy o posiadaniu zwierzaka. To marzenie, które wielokrotnie przez bardzo długi czas jest odsuwane na drugi tor i nieosiągalne do spełnienia.  Największą barierą jesteśmy my, dorośli, którzy boimy się dodatkowego obowiązku.

Jednak często zapominamy, że zwierzę w domu to całe mnóstwo pozytywów, które niesie za sobą posiadanie zwierząt domowych. Działa to troszeczkę jak wymiana barterowa – my dajemy zwierzątku kochający dom, a on w zamian cały worek korzyści, mających pozytywny wpływ na wszystkich domowników, a w szczególności tych najmłodszych. Wpływ zwierząt na rozwój dziecka jest wszechstronny i nieoceniony, a ich rola w jego życiu jest dostrzegana na każdym kroku.

Dzieci i zwierzęta - wpływ zwierząt na rozwój emocjonalny dziecka

Dzieci i zwierzęta – wpływ zwierząt na naturalny rozwój najmłodszych

Wpływ zwierząt na rozwój każdego człowieka powinien wydawać się sprawą oczywistą.

Dzieci, które mają przyjemność mieć kontakt ze zwierzętami od najmłodszych lat, rozwijają się o wiele szybciej. Ma to wpływ na ich naukę chodzenia, mowy, umiejętności poznawczych, ciekawość oraz na rozwój strefy emocjonalnej i poznawczej.

Dzieci, które dorastają w towarzystwie domowych pupili, wiedzą już jak obchodzić się ze zwierzętami.  Dowiadują się jak się z nimi bawić, nie boją się ich i znają ich reakcję, dzięki czemu wiedzą jak nie zrobić im krzywdy, a zyskać sympatie.

Dzięki Instytutowi Badań Zachowań, który przeprowadził badania na temat relacji między dziećmi a zwierzętami, wiemy, że sama obecność zwierząt wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i emocjonalny dzieci. Wśród dzieci posiadających w domu zwierzęta zmniejsza się ilość zachowań agresywnych wśród rówieśników i lepiej rozwija się empatia. Dzieci nabierają również większej pewności siebie i są mniej uzależnione od opinii innych. Zaskakujące, prawda?

Dzieci i zwierzęta - jak obecność dzieci wpływa na rozwój dziecka

Dzieci i zwierzęta a rozwój emocjonalny

W połowie lat 60. Boris Levinson – amerykański psychiatra,  przeprowadził badania, z których wynikło, że opiekowanie się zwierzęciem w okresie dzieciństwa może wyrobić większą wrażliwość na uczucia i postawy innych ludzi, nauczyć tolerancji, odpowiedzialności, samoakceptacji i panowania nad sobą.

Cała magia zamknięta jest w magii relacji między dzieckiem a zwierzęciem, którą dzieci doświadczają od najmłodszych lat.  Kontakt ze zwierzętami ułatwia dziecku szczere wyrażanie emocji i uczuć, również w sposób spontanicznych. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

  • empatia, dzięki której dzieci wiedzą, że druga istota również czuje – cieszy się, smuci, tęskni, cierpi i przede wszystkim – nie jest zabawką i nie wolno jej krzywdzić;
  • troska i odpowiedzialność, czyli martwienie się o stan drugiej osoby lub zwierzęcia oraz systematyczne dbanie o jego potrzeby;
  • miłość i przyjaźń, czyli uczucia, które pozwalają dziecku na budowanie trwałych relacji;
  • smutek, który związany z chorobą lub śmiercią zwierzęcia powoduje, że dziecko uczy się pokory i godzenia ze stratą, wobec pojawiających się życiowych trudności.
Dzieci i zwierzęta - zalety posiadania psa

Przydatne przeciwciała

Pomimo powszechnych opinii, badania wykazują, że psy i koty nie wywołują u dzieci alergii. Wręcz przeciwnie! Dzięki Instytutowi Bassett Medical Center z Nowego Jorku, wiemy, że dzieci wychowujące się w domu, w którym mieszkają zwierzęta, mają lepszą odporność, wykazują mniejszą skłonność do alergii, astmy, otyłości i innych chorób.

Najprawdopodobniej za ten stan odpowiada obcowanie z alergenami, dzięki czemu są wytwarzane naturalne przeciwciała.

Co więcej, posiadanie psa to doskonały pretekst do regularnych spacerów i zabawy z nim na świeżym powietrzu.

Obecność zwierząt obniża także poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a podnosi poziom oksytocyny, popularnie zwanej hormonem miłości i szczęścia.

Dzieci i zwierzęta - wpływ zwierząt na rozwój intelektualny dziecka

Na zakończenie

Okazuje się, że posiadanie zwierząt w domu ma o wiele więcej zalet niż wad. W końcu – czymże jest obowiązek, w obliczu bezwarunkowej miłości?

Ważne, by przy wyborze odpowiedniego zwierzaka domowego zwrócić uwagę na jego charakter i osobowość oraz dopasowanie jej do dziecka lub całej rodziny. Jeżeli lubimy spędzać czas aktywnie, a naszego dziecka „wszędzie jest pełno”, lepiej zdecydować się na psa, który rzeczywiście lubi się biegać i  bawić. Nasz styl życia jest bardziej spokojny i statycznych? Zdecydujmy się na takiego, którego główną potrzebą jest głaskanie i pieszczoty. W przeciwnym razie cudowność zwierzątka może się okazać nie taka, jaką sobie wymarzyliśmy, a równocześnie z naszej strony mogą nie zostać spełnione jego oczekiwania. Kontakt ze zwierzętami w domu, niezależnie od wieku dziecka, umożliwia mu szybszy rozwój emocjonalny, społeczny i ruchowy. Dzięki domowym pupilom dzieci mniej chorują,są szczęśliwsze i łatwiej wyrażają dobre emocje. A zwierzęta? One dają i kochają, nie oceniając i nie oczekując niczego w zamian.

Jak to powiedział Bob Barker: Ktoś, kto nigdy nie miał psa, przeoczył cudowną część życia.

Zajrzyj na nasz fp na Facebooku: Cudotwórnia Kids i dowiedz się co u nas słychać 🙂 Koniecznie przeczytaj też nasze wspomnienia z Militarnych Mikołajek BBC. Jeśli szukasz pomysłów, jak spędzić z dzieckiem udany dzień w domu, to koniecznie zajrzyj TUTAJ.

Monika 😉

Czytaj Więcej